CO ČEKÁ VAŠE DÍTĚ?
Zde se dozvíte, co přesně čeká vaše dítě, které má postižený sluch. Krok za krokem vás provedeme procesem diagnostiky a následné léčby.
První krok
Vaše první kroky povedou do foniatrické ambulance. Lékař a sestra navážou kontakt s dítětem, popovídáte si o problému, které má vaše dítě. Následně proběhne standardní vyšetření, včetně vyšetření sluchu. To se může lišit v závislosti na věku dítěte. V případě nutnosti je dítě objednáno k vyšetření kmenových sluchových potenciálů (BERA), které probíhá v celkové anestezii a umožní nám přesně identifikovat poruchu sluchu.
Druhý krok
Na základě vyšetření vám nabídneme možnosti řešení poruchy sluchu. Většinou dítě nejdříve dostane sluchadla, které mu vyrobíme na míru a budeme sledovat jejich efekt. Pokud je slyšení i za pomoci sluchadel nedostatečné, stává se dítě kandidátem pro implantaci.
Třetí krok
Pokud je dítě kandidátem na kochleární či jinou implantaci, bude u něj provedeno CT vyšetření. CT snímky nám umožní zhodnotit anatomii kosti lebeční a ucha. V případě kochleární implantace je na základě CT vyšetření dítěti vybrána vhodná délka elektrody implantátu. Kromě audiologického vyšetření a CT vyšetření musí dítě před implantací podstoupit i psychologické, neurologické a logopedické vyšetření. Podrobnější informace o předoperačním vyšetření před kochleární implantací lze nalézt zde.
Čtvrtý krok
Dalším krokem je operace v celkové anestezii, při které bude dítěti voperován sluchový implantát. Ten je umístěn pod kůží za uchem. Délka operace jednoho implantátu je přibližně 1-1,5 hodiny. Operace obou uší zabere přibližně 2-3 hodiny. Na závěr operace je implantát kontrolován technikem, který změří, zda je implantát správně umístěn a zda je funkční.
Pátý krok
Přibližně 4-6 týdnů po operaci, po zahojení a zklidnění operační rány, se poprvé vybalí a zapojí zevní audio procesor a pomocí výpočetní techniky začíná jeho programování. Procedura se provádí v přítomnosti proškoleného audiologa, klinického logopeda a biomedicínského technika. Zejména u dětí je toto nastavování nutné provádět opakovaně – první rok po operaci až šestkrát, později jednou/dvakrát ročně. Ještě před prvním zapojením si pacient vybírá požadovaný typ audio procesorů a také jejich barevné provedení.